Haber

Kuzey Kore, Japonya’yı “güçlü askeri harekat” ile tehdit etti

Kuzey Kore, Japonya’nın yeni bir ulusal savunma stratejisine geçişini kınadı ve ona karşı “daha güçlü askeri harekat” yapacağı konusunda uyardı.

Yonhap haber ajansının haberine göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Japonya’nın diğer ülkelere karşı bir karşı saldırı politikası benimseyerek bölge için önemli bir güvenlik tehdidi oluşturduğu bildirildi.

Açıklamada, Japonya’nın yeni güvenlik politikası ile Doğu Asya’daki güvenlik koşullarının kökten değiştiği ve Japonya’nın “yanlış ve çok tehlikeli bir tercih” yaptığı, Kuzey Kore’nin bu stratejiye karşı “daha güçlü askeri tedbirler” alacağı kaydedildi.

“Japonya’nın haksız ve çok iddialı saldırısına yanıt olarak Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore), fiili eylemden ne kadar endişeli ve memnuniyetsiz olduğunu göstermeye devam edecektir.” ifadesi kullanıldı.

Japonya, Kuzey Kore’yi “eskisinden daha önemli ve yakın bir tehdit” olarak tanımladı.

16 Aralık’ta Japonya, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra güvenlik politikalarını değiştirdi ve düşman üslerini vurabilecek bir stratejiye geçti.

Çin’in Pasifik’teki artan askeri genişlemesi ve Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programları da dahil olmak üzere bölgesel tehditler karşısında Japonya savunma politikasını değiştirdi.

Güncellenen savunma politikalarına göre Çin “en büyük stratejik zorluk” ve Kuzey Kore “eskisinden daha ciddi ve yakın bir tehdit” olarak tanımlandı.

Japonya’nın “Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelerin füze tahkimatlarını büyük ölçüde ikmal etmesi nedeniyle füze savunmasıyla tek başına başa çıkamayacağı” kaydedildi.

Kapasite marjında, Japonya’nın “asgari bir kendini savunma önlemi olarak düşman topraklarına etkili bir şekilde karşı saldırı yapma yeteneği edinme ihtiyacı” kaydedildi.

Stratejiye göre, acil bir durumda Japonya, saldırıları caydırmak için “başka bir ülkenin topraklarına doğrudan karşı saldırı” yapma askeri yeteneğine sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu