Haber

Dakar Rallisi 33 sporcunun hayatına mal oldu

İspanyol motosikletçi Carles Falcon, Dakar Rallisi’nde hayatını kaybeden 33. atlet oldu.

Dünyanın en zorlu yarışlarından biri olarak kabul edilen ve sürücülerin binlerce kilometre yol kat ettiği Dakar Rallisi’nde bu yıl bir ölüm daha yaşandı.

TwinTrail grubu adına motosiklet kategorisinde yarışan 45 yaşındaki Falcon, Suudi Arabistan’da düzenlenen 46. Dakar Rallisi’nin 2. etabında geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.

Al Henakiyah ve Al Duwadimi şehirleri arasındaki 2. etabın 448. kilometresinde kaza yapan İspanyol sporcu, ambulans helikopterle önce Al Duwadimi’ye, ardından Riyad’a ve ülkesindeki bir hastaneye nakledildi.

Kazanın ardından durumu ağırlaşan Şahin, doktorların tüm müdahalesine rağmen 8 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

2022 yılında elde ettiği 68. sıranın ardından Dakar Rallisi’nde ikinci deneyimini yaşayan Şahin, organizasyon tarihinde hayatını kaybeden 33. sporcu oldu.

Sadece katılımcılar ölmedi

2009 yılından bu yana otomobil, motosiklet, kamyon, ATV, 2017 yılından bu yana da UTV gibi kategorilerde düzenlenen yarışta şu ana kadar sporcular dışında 50’ye yakın kişi hayatını kaybetti.

Her ölüm yetkililer tarafından kaydedilmediğinden kesin sayı bilinmiyor. Ölenler arasında gazeteciler, organizatörler ve izleyiciler de var.

Uzun yıllar Afrika’da düzenlenen, terör tehdidi nedeniyle 2009 yılında Güney Amerika’ya taşınan ve 5 yıl Suudi Arabistan’da düzenlenen Dakar Rallisi’nin kurucusu Thierry Sabine de 1986 yılındaki yarış sırasında hayatını kaybetmişti.

Mali’de ani kum fırtınası nedeniyle içinde bulundukları helikopterin kum tepesine çarpması sonucu motor sporları tutkunu Sabine ve 4 kişi hayatını kaybetti.

İlki 1979 yılında düzenlenen Dakar Rallisi’nde Carles Falcon’dan önce hayatını kaybeden 32 yarışmacı şöyle:

1- Patrice Dodin

Fransız motosikletçi Patrice Dodin, rallinin ilk düzenlendiği yıl vefat etti.

Paris, Cezayir ve Dakar arasında düzenlenen ilk yarışın Nijer etabında meydana gelen kazada kafasını taşa çarpan Dodin, Fransa’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

2- Bert Oosterhuis

Dakar Rallisi’ndeki ikinci ölüm 1982’de meydana geldi.

Motosiklet sınıfında yarışan 41 yaşındaki Bert Oosterhuis, Cezayir’de Quatre Chemins ile Tit arasındaki etapta hayatını kaybetti.

3- Jean-Noel Pineau

Fransız motosikletçi Jean-Noel Pineau, 1983 yılında kariyerinin 4. Dakar Rallisi’ne katıldı.

Pineau, Burkina Faso’daki etapta askeri araca çarparak hayatını kaybetti.

4-Yasuo Kaneko

Japon motosikletçi Yasuo Kaneko, 1986 yılında Dakar Rallisi’nde ikinci denemesini yaptı.

41 yaşındaki Kaneko, Fransa’nın Sete kentinde alkollü olduğu belirlenen bir sürücünün motosiklete çarpması sonucu hayatını kaybetti.

5-Giampaolo Marinoni

Motosiklet sınıfında yarışan İtalyan Giampaolo Marinoni, 1986 yılında yarışta ölen ikinci sporcu oldu.

Dakar’ın son etabında bitişe 40 kilometre kala düşerek karaciğeri hasar gören Marinoni, yarışı tamamlamasına rağmen iki gün sonra enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti.

6-Jean-Claude Huger

Fransız motosikletçi Jean-Claude Huger, 1988 yılında Mali’de bir etapta motosikletinin kontrolünü kaybetti ve bir kayaya çarptı.

Bilincini kaybeden Huger, kaldırıldığı hastanede iki gün sonra hayatını kaybetti.

7- Kees van Loevezijn

Huger’la aynı yıl ölen bir diğer kişi ise Kees van Loevezijn’di.

Nijer’de etap sırasında kamyonunun devrilmesi sonucu araçtan fırlayan Hollandalı sürücü, kaza yerinde hayatını kaybetti. Kazanın ardından Van Loevezijn ile takım arkadaşları Chris Ross ve Theo van de Rijt ağır yaralandı.

8- Patrick Kanada

Kees van Loevezijn’in öldüğü gün, 1988 Dakar Rallisi’nde bir ölüm daha meydana geldi.

Rallinin 7. etabında Nijer çölünde iki otomobilin çarpışması sonucu aracından fırlayan Fransız Patrick Canado, kaza yerinde hayatını kaybetti.

9-François Pic”

1991 yılında Dakar Rallisi’nde 4 sporcu hayatını kaybetmişti.

İkinci etapta otomobiliyle yaptığı kazada leğen kemiği kırılan ve başına darbe alan François Pic, ülkesi Fransa’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

10-Charles Cabannes

Kamyon kategorisinde yarışan Fransız sürücü Charles Cabannes, 1991 yılında yarışın 8. etabında Mali’nin Kadeouane köyünde ordu ile Touareg isyancıları arasında çıkan çatışmada vurularak hayatını kaybetti.

Cabannes’in ölümünün ardından Mali’de yapılması planlanan diğer iki etap da iptal edildi.

11-12 Laurent Le Bourgeois, Jean-Marie Sounillac

1991 yılında Libya çöllerinde düzenlenen Dakar Rallisi’nde otomobil sınıfında yarışan iki sürücü daha hayatını kaybetti.

Kazanın ardından Laurent Le Bourgeois ve Jean-Marie Sounillac’ın araçları büyük hasar alırken, kazada her iki Fransız sürücü de olay yerinde hayatını kaybetti.

13- Gilles Lalay

1989 Dakar Rallisi’nde motosiklet kategorisinin birincisi olan Gilles Lalay, 1992 yılında bir kazada hayatını kaybetti.

Fransız motosikletçi, Kongo’da 4’üncü etabın tamamlanmasından 2 saat sonra organizasyona ait araçlardan birine çarparak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

14-Michel Sansen

Belçikalı Michel Sansen, 1994 yılında 5. kez Dakar Rallisi’ne katıldı.

Sansen, Moritanya’daki etapta motosikletinin kontrolünü kaybedip kaza yapması sonucu hayatını kaybetti.

15- Laurent Gueguen

Kamyon kategorisinde yarışan Laurent Gueguen, Fas ordusu ile Polisario isyancıları arasındaki çatışmanın kurbanı oldu.

Beşinci etapta Fas çöllerinde ilerlerken Fas ordusuna ait terk edilmiş bir mayın tarlasına giren Fransız sürücü, patlama sonucu alevler içinde kalan aracında hayatını kaybetti.

Takım arkadaşları Pascal Laudenot ve Vincent Bauden kazadan sağ kurtulurken Gueguen o kadar şanslı değildi.

16-Jean-Pierre Leduc

Fransız motosikletçi Jean-Pierre Leduc, ilk kez 1997 yılında Dakar Rallisi’ne katıldı.

Leduc, Mali’de ikinci etabın 247. kilometresinde meydana gelen kazada hayatını kaybetti.

17-Daniel Vergnes

2002 yılında Moritanya çöllerinde yarışın 11. etabında meydana gelen kazada aracı defalarca takla atan Belçikalı sürücü Daniel Vergnes, aracından fırlayarak birkaç saat sonra hayatını kaybetti.

Vergnes’in takım arkadaşları İngiltere’den Sheona Dorson-King, Belçikalı Christophe Van Rief ve Fransız Benoit Agoyer kazadan sağ kurtuldu.

18- Bruno Cauvy

Otomobil kategorisinde Daniel Nebot’un yardımcı pilotu olan Fransız Bruno Cauvy, ilk kez katıldığı 2003 Dakar Rallisi’nde hayatını kaybetti.

Cauvy yüksek hızda giderken kazada takla atan araçtan kurtulamadı. Nebot, Libya etabında yaşanan kazayı hafif sıyrıklarla atlattı.

19- José Manuel Perez

İspanyol motosikletçi Jose Manuel Perez, 2005 yılında geçirdiği kazanın ardından ilk müdahalenin ardından Moritanya’da hastaneye kaldırıldı.

Kazada aldığı yaralar sonucu karaciğerinden bir parça ve böbreği alınan Perez, daha sonra Senegal’deki bir hastaneye sevk edildi. Durumu kötüleşmeye devam eden Perez, İspanya’da bir hastanede tedavi gördükten birkaç saat sonra hayatını kaybetti.

20- Fabrizio Meoni

Perez’in ölümünden 5 gün sonra 2005 Dakar Rallisi’nde bir motosikletçi daha hayatını kaybetti.

2001 ve 2002 yıllarında şampiyonluk yaşayan İtalyan Fabrizio Meoni, 11. etapta geçirdiği kazada boynunu kırdı. 13’üncü rallisine katılan İtalyan pilot, hastaneye götürülmek istemesine rağmen helikopter gelmeden hayatını kaybetti.

21- Andy Caldecott

Avustralyalı Andy Caldecott, 2006 yılında yaralanan takım arkadaşı İspanyol motosikletçi Jordi Duran’ın yerine yarışa katıldı.

Caldecott, Moritanya’da geçirdiği kaza sonrasında hayatını kaybetti.

22- Elmer Symons

2005 ve 2006 yıllarında mekanik destek sağladığı ekibiyle 2007 yılında Dakar Rallisi’ne motosikletçi olarak katılan Elmer Symons, bu deneyimin ölümle sonuçlanabileceğinin farkında değildi.

Fas’taki 4. etap yarışında kaza geçiren Güney Afrikalı motosikletçi, hastaneye kaldırılamadan hayatını kaybetti.

23-Eric Aubijoux

Symons’ın ölümünden 11 gün sonra 2007 Dakar Rallisi’nde bir motosikletçi daha hayatını kaybetti.

Kariyerinde 6. kez Dakar Rallisi’ne katılan Fransız Eric Aubijoux, Dakar’ın sondan bir önceki etabında bitiş çizgisine 15 kilometre kala geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

24- Pascal Terry

İlk kez 2009 yılında Dakar Rallisi’ne katılan Fransız motosikletçi Pascal Terry, ikinci etaptan 3 gün sonra ölü bulundu.

Benzini bitip acil arama yapan Terry’nin ölümüyle ilgili organizatörlerin yanlış bilgilendirildiği iddia edildi. Davet sonrası kampa döndüğü iddia edilen Terry’nin yerine kampta bulunan kişinin kardeşi olduğu ortaya çıktı. Üç gün sonra Terry’nin cansız bedeni motosikletinden 50 metre uzakta bulundu. Fransız pilotun akciğerlerinde sıvı birikmesi sonucu oksijen yetersizliğinden hayatını kaybettiği belirtildi.

25- Jorge Andres Martinez Boero

Arjantinli motosikletçi Jorge Andres Martinez Boero, 2012 yılında kariyerinin ikinci Dakar Rallisi’ne katıldı.

Boero, ülkesindeki açılış etabında geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.

26-Thomas Bourgin

Boero gibi Fransız motosikletçi Thomas Bourgin de açılış etabında hayatını kaybeden bir isimdi.

Bourgin, 2013 yılında Şili’de yarışın başlangıç ​​noktasına giderken polis aracıyla çarpışarak hayatını kaybetmişti.

27-Eric Palante

2014 yılında kariyerinin 11. Dakar Rallisi’ne katılan 50 yaşındaki Eric Palante, Chilecito ile Tucuman arasındaki etabın 143. kilometresinde ölü bulundu.

Bitiş çizgisine ulaşamayan ve yardım istemeyen Palante’yi arayan organizatörler, Belçikalı motosikletçinin cansız bedenini buldu.

28- Michal Hernik

Polonyalı motosikletçi Michal Hernik, 2015 Dakar Rallisi’nin 3. etabında hayatını kaybetti.

Aracından gelen sinyalin kesilmesinin ardından arama çalışmaları başlatılan 39 yaşındaki Hernik’in cesedi, Arjantin’in San Juan ve Şilicito şehirleri arasındaki 3. etabın 206’ncı kilometresinde bulundu.

29- Paulo Gonçalves

Dakar Rallisi’ne 13 kez katılan ve 2015 yılında genel klasmanda 2. olan Portekizli motosikletçi Paulo Gonçalves, 2020 Dakar Rallisi’nin 7. etabında hayatını kaybetti.

Olay yerinde baygın ve kalp krizi geçiren 40 yaşındaki sporcu, ambulans helikopterle kaldırıldığı Layla Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

30-Edwin Straver

Hollandalı motosiklet sürücüsü Edwin Straver, 2020 organizasyonunda geçirdiği kazadan 8 gün sonra hayatını kaybetti.

Yarışın 11. etabında geçirdiği kazanın ardından kalbi duran 48 yaşındaki pilot, ambulans helikopterle başkent Riyad’a götürüldü. Boyun omurlarından birinde kırık tespit edilen Straver, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

31- Pierre Cherpin

Motosiklet kategorisinde bağımsız yarışan 52 yaşındaki Pierre Cherpin, 2021 Dakar Rallisi’nin 7. etabında geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.

Hail ve Sekake şehirleri arasındaki etabın 178. kilometresinde kaza yapan Fransız sporcu, olay yerinde baygın halde bulundu. Beyin ameliyatı geçirip yapay komaya konulan Cherpin, 5 gün sonra yaşam mücadelesini kaybetti.

32-Quentin Lavallee

Fransız Quentin Lavallee, Suudi Arabistan’daki 2022 Dakar Rallisi’nin son etabına girerken hayatını kaybetti.

Bisha-Cidde bağlantı yolunda aracıyla kamyonun çarpışması sonucu hayatını kaybeden 20 yaşındaki Lavallee, olay yerinde hayatını kaybetti.

haber-suloglu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler