Dünya

ABD’de 16 eyalet, ihracat yasağı nedeniyle Biden’a karşı dava açtı

Louisiana Federal Mahkemesi’nin yayımladığı dava metninde, ABD Başkanı Joe Biden’in izin onayları konusunda böylesine geniş bir yasağı yürürlüğe koyma yetkisine sahip olmadığı ifade ediliyor.

Belgede, davacıların Louisiana, Alabama, Alaska, Arkansas, Florida, Georgia, Kansas, Mississippi, Montana, Nebraska, Oklahoma, Güney Carolina, Teksas, Utah, Batı Virginia ve Wyoming eyaletlerinin başsavcıları olduğu belirtiliyor.

Ülkenin en büyük doğalgaz üreticisi Teksas’ın Başsavcısı Ken Paxton, dava metnini kendi internet sitesinden yayımlayarak, “Biden’ın tek taraflı kararnamesi yasal süreci çiğniyor, petrol ve gaz endüstrisini altüst ediyor, Teksas ekonomisini ve anayasal düzenimizi baltalıyor” yorumunda bulundu.

Paxton, bu yasağın milyarlarca dolarlık yatırımın gitmesine yol açacağını, bu hammaddenin ihracatına bağımlı eyaletlerin imkanlarını kısıtlayacağını ve onları hükümet programlarının finansmanını kısıtlamaya zorlayacağını, ayrıca üreticileri elinde kalacak artıkları pazara sürmek yerine yakmaya mecbur bırakacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu